Laboratorní vyšetření může pomoci odlišit revmatoidní artritidu od jiných problémů, které mívají příčinu například v zánětu nebo opotřebování kloubů. Můžete tak včas začít s vhodnou léčbou a vyhnout se vážnějším zdravotním komplikacím.
Revmatoidní artritida se zprvu projevuje bolestí, záněty a otoky kloubů. Málokdo tuší, že jde o autoimunitní onemocnění, při kterém buňky imunitního systému napadají kloubní výstelku. Při zanedbání léčby hrozí dokonce deformace kloubů a porucha jejich funkce.
Laboratorní vyšetření může pomoci odlišit revmatoidní artritidu od jiných problémů, které mívají příčinu například v zánětu nebo opotřebování kloubů. Můžete tak včas začít s vhodnou léčbou a vyhnout se vážnějším zdravotním komplikacím. Artritidou bývají postiženy dvakrát až třikrát častěji ženy než muži a k rozvoji nemoci dochází mezi 40. a 60. rokem.
Na odběr krve přijďte nalačno (10–12 hodin před odběrem nejezte). Jedná se o odběr krve z paže. Ráno vypijte 2–3 dl vody. Před odběrem i po něm doporučujeme nesportovat, být spíše ve fyzickém klidu.