Zatvoriť menu +
0
Späť na prehľad

Když rakovina vstoupí do našeho života...

Karcinom prsu, jedna z nejzávažnějších a nejobávanějšího onemocnění mezi ženami. Ročně onemocní rakovinou prsu zhruba 6000 pacientek. Více než 2000 pak na toto onemocnění bohužel zemře.

Nemoc, která nemusí bolet, nemusíme o ní vědět a přichází nepozorovaně.

Ptáte se, zda se jí dá předejít? V mnoha případech bohužel nikoliv.

Hlavní příčiny vzniku prsního karcinomu nikdo dosud uspokojivě nevysvětlil. Pravděpodobnost se zvyšuje s počtem onemocnění v rodině a odvíjí se i od způsobu životního stylu. Neznamená to však, že žena, která žije zdravým životním stylem a nemá dědičné předpoklady, nemůže onemocnět. Opak je pravdou.

Ovlivňujících faktorů pro vznik karcinomu prsu je celá řada.

Může to být například:

  • Časná menstruace (před 12. rokem) nebo naopak pozdní menopauza (po 55.roku)
  • První porod dítěte po třicítce
  • Bezdětnost a nadváha
  • Dědičné faktory
  • Dlouhodobé užívání hormonální terapie
  • Časté užívání alkoholu aj…

Jak se onemocnění projevuje?

  • Nejčastější příznakem bývá nalezení si hmatatelné bulky v prsu nebo i v podpaží
  • Na prsou pozorujeme změny ve struktuře kůže, vtahování kůže nebo důlkovatění
  • Nepravidelné bradavky, jejich oploštění nebo vtažení, pomerančová kůže
  • asymetrie prsu, každý prs jinak velký
  • sekrece z bradavky (zejména krvavá), zarudnutí a oteplení kůže

Pokud u sebe některé tyto příznaky objevíte, nepanikařte a navštivte svého lékaře. Začne-li se rakovina léčit včas, pacientky mají vysokou šanci na vyléčení.

Jak se rakovina prsu diagnostikuje?

Každá žena by měla minimálně jednou měsíčně provádět samovyšetření obou prsů. Pečlivě si prsa prohmatat a porovnávat oba prsy naráz. Každou ženu starší 15 ti let by měl i její gynekolog jednou ročně vyšetřit pohledem a pohmatem prsů. V praxi se toto bohužel automaticky neděje, pokud si žena sama neřekne.

Drobnější zhoubné změny v prsu pak odhalí rychlé a nebolestivé vyšetření na mamografu, na které mají pacientky nad 45 let zdarma nárok jednou za dva roky. Před touto věkovou hranicí by měli být na pozoru ženy, v jejíž rodině se rakovina prsu vyskytla.

Co je mamografické vyšetření?

Jedná se o bezbolestné rentgenování obou prsů slabým paprskem. Pokud se riziko rakoviny prsu nebo její příznak prokáže, lékaři následně volí další vyšetření. Patří mezi ně magnetická rezonance prsu nebo cílená biopsie z hmatné léze.

Možností následné léčby je hned několik, odvíjí se od míry zasažení a od toho, jakou cestu doporučí ošetřující lékař. Nejčastější je:

Operace prsu

Pokud je nádor operovatelný a nebyla prokázána přítomnost vzdálených metastáz, volí lékaři většinou chirurgické odstranění. Tuto metodu se lékaři snaží provádět v co nejmenší míře. Představuje pro pacientku velmi radikální zákrok. Podle velikosti a umístění nádorů je pak zvolen vhodný typ operace.

Lumpektomie- z prsu se vyjme nádor a minimálně centimetrový okraj zdravé tkáně

Částečná mastektomie- v této fázi se odstraňuje čtvrtina nebo vetší část prsu, která obsahuje nádor

Úplná mastektomie- pacientce se odstraňuje celý prs včetně bradavky

Radiální mastektomie- odstraní se celý prs, včetně malého prsního svalu i podpažní uzliny

Chemoterapie

Ženě, která podstupuje tuto léčbu, se podávají cytostatika. Jsou to chemické preparáty, které zastavují růst a množení zhoubných buněk. Bohužel ale zasahuje i zdravé buňky a mají řadu nežádoucích účinků. Tato léčby obvykle trvá 3 až 6 měsíců ve čtyřtýdenních cyklech.

Radioterapie

Tato metoda se užívá většinou současně s operací. Není schopná sama o sobě rakovinu vyléčit. Ozáření způsobí, že nádorové buňky zahynou a ztratí schopnost bujení.

Po vyřčení této závažné diagnózy je pro každou ženu velmi těžké se s ní vyrovnat. Existují ale různá sdružení a organizace, které poskytuje zasaženým ženám poradenství, psychologickou pomoc i skupinovou terapii. Známé jsou také každoročně pořádané pochody, kde se snaží lidé po celém světě vyjádřit podporu všem nemocným ženám.

Prevence

Doporučení od odborných lékařů je mnoho. Omezte tučná jídla, hlídejte si svou váhu, omezte pití alkoholu a kouření. První těhotenství by mělo přijít do 30. roku a ženy by měla kojit alespoň 6 měsíců. Samozřejmě je-li to možné. Pravidelnost samovyšetření prsou je základ, proto dbejte o své zdraví a nenechte nic náhodě.

Aktuálne

S aplikáciou NextLife máte o vašom zdraví vždy prehľad.

06.02.2020 | Prinášame nové funkcie ako na webový portál, tak aj do aplikácie pre systém Android a IOS. Zdravotní poradcovia, zdieľanie dát s lekármi, karta pacienta, grafické znázornenie vývoja výsledkov v čase a mnoho ďalšieho. Neváhajte a vyzkúšajte.
CELÝ ČLÁNOK

Rozdávame poukazy na vyšetrenie

07.01.2019 | Na január a február sme si pre vás pripravili poukazy na vyšetrenie zdarma. Sledujte náš Facebook!
CELÝ ČLÁNOK

Teraz je možné objednať si jednotlivé metódy vyšetrení!

10.01.2018 | Chýba vám vo vybranom zdravotnom balíčku konkrétna metóda? Alebo by ste si radi zakúpili iba konkrétne metódy vyšetrení podľa odporúčaní vášho lekára? Nie je to vôbec problém. Okrem objednávania celých balíčkov je už možné objednať si aj jednotlivé metódy vyšetrení.    Kde nájdete jednotlivé metódy? V hornej lište prejdite na „Objednávku zdravotných balíčkov“ a prepnite sa na „Jednotlivé vyšetrenia“. Potom už len pokračujte v nákupe tak, ako ste zvyknutí.  Ak ste u nás ešte nikdy nekupovali žiadne vyšetrenie a neviete ako ďalej, môžete sa pozrieť aj do stručného alebo podrobného návodu „Ako na NextLife App“.
CELÝ ČLÁNOK
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE...

Už máte našu aplikáciu?

Majte svoje zdravie pod kontrolou priamo vo svojom smartfóne.
Aplikácia NEXTLIFE je teraz dostupná ZDARMA v App Store aj v Google Play.