Teprve v posledních letech i širší veřejnost začíná vnímat slova odborníků ohledně vlivu světla na naše biorytmy. Dozvídáme se například, že v některých žárovkách nám chybí důležité složky světelného spektra. A také to, jaký vliv má světlo z televize a monitoru na náš spánek. Umělé osvětlení po setmění je zkrátka proti přírodě. Dlouhou dobu jsme tomu ale nepřikládali téměř žádný význam.
Lidský druh se dlouho vyvíjel podle rytmu slunečního svitu – po setmění chodili lidé spát, protože nedostatek světla jim znemožňoval pracovat nebo se dlouho do noci bavit. Naše tělo je na takový režim navyklé ze své biologické podstaty.
Umělým světlem ale tyto biorytmy mateme. Tělo při něm produkuje menší množství melatoninu, označovaného jako „spánkový hormon“. Některé studie dokonce naznačují možnou souvislost mezi nízkou hladinou melatoninu a výskytem rakoviny. Každopádně elektrickým osvětlením, díky kterému si můžeme libovolně prodlužovat den, organismus ztrácí důležité napojení na okolní prostředí. Vnitřní hodiny tuší, že je noc, ale oči a kůže registrují světlo. Co se to děje?
Výzkumy ukázaly, že pod umělým světlem také klesá hladina leptinu, hormonu zodpovědného za pocit sytosti. Z toho pak mohou vyplývat tolika lidem dobře známé noční nájezdy na ledničku.
Modrá není dobrá
Ke kvalitnímu spánku potřebujeme hormon zvaný melatonin. I slabé světlo, dokonce i dětská noční lampička produkci melatoninu narušují. Nejvíce ale v tomto směru škodí světlo z modré části spektra. To vychází z televizorů, monitorů, LED svítidel a kupodivu také z mnoha úsporných žárovek.
Experimenty ukázaly, že modré světlo posunuje spánkové rytmy až dvakrát více než třeba to nazelenalé. Usínáte hůře a i kvalita spánku jde dolů.
Co můžete udělat vy? Nejméně rušivé je světlo červené. Až budete vybírat stínítko na noční lampičku, pamatujte na to. Pokud je to možné, vyvarujte se sledování obrazovek a monitorů dvě až tři hodiny před usnutím. A když budete mít tu možnost, vystavujte se přes den co nejvíce přirozenému slunečnímu světlu, to má na tělo a spánek naopak ozdravný vliv.