Tato metoda, je známa lékařům již více jak sto let, byla nasazena např. v průběhu pandemie španělské chřipky v 1918, v nedávné době také v rámci boje s onemocněním Ebola nebo s koronaviry typu SARS a MERS.
Podstatou této léčby je využití skutečnosti, že pacienti, kteří onemocnění úspěšně překonali, si ve svém těle vytvořili účinné protilátky, které zamezí viru v dalším působení v těle pacienta a postupně dojde k jeho vyléčení. Tyto protilátky je pak možné ve formě krevní plazmy aplikovat pacientům, u kterých má onemocnění závažný průběh, a zajistit jim tak imunitu pro přechodné období, než si začnou vytvářet vlastní protilátky. Tato metoda již byla v České republice experimentálně použita s úspěšnými výsledky.
Jak plyne z výše uvedeného popisu, je pro větší využívání této metody, potřeba získat co nejvíce dárců krevní plazmy, mezi úspěšně vyléčenými pacienty, a to i mezi těmi, kteří onemocnění prodělali bez příznaků.
Projekt na oslovení těchto potenciálních dárců aktuálně spouští Ústřední vojenská nemocnice, v rámci svého Oddělení hematologie a krevní transfuze, které vede primář plk. MUDr. Miloš Bohoněk.
Zároveň naše platforma NextLife úspěšně nabízí české veřejnosti možnost vyšetření na přítomnost protilátek v těle. Vyšetření pro nás realizuje partnerská laboratoř NL – BioLAB s.r.o. ze skupiny NextClinics Czech.
Za těchto okolností jsme se rozhodli navázat spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí a to ve formě oslovení těch uživatelů platformy, kteří prodělali onemocnění COVID, a kteří mohou být vhodnými dárci krevní plazmy, zda by se nechtěli zúčastnit projektu ÚVN a tímto způsobem pomoci svým vážně nemocným spoluobčanům.
V konečném důsledku naše řešení NextLife přispěje k zvýšení množství odebrané plazmy a následně k úspěšné léčbě pacientů se závažným průběhem onemocnění, včetně záchrany jejich životů.
V případě Vašeho rozhodnutí být prospěšný druhým Vás poprosíme o reakci na mrazova.maria@uvn.cz, na telefonní číslo 727 943 854 nebo 607 803 775. Všem mnohokrát děkujeme!