Studie neurovědců z univerzity v Londýně naznačuje, že zrychlené tempo společnosti, ve které žijeme, narušilo vnímání času kolem nás. Činnosti, jež by našim praprarodičům připadaly zázračně efektivní a rychlé (například cesta MHD), nám svou „rychlostí“ občas doslova drásají nervy. Trpělivost se stala ctností, kterou zatratila éra sociálních sítí.
Zvykli jsme si na to, že se nám webová stránka načte za čtvrtinu sekundy. Před osmi lety jsme ovšem neměli problém se dvěma sekundami a v roce 2006 nám nevadilo, když se průměrná stránka načítala dokonce čtyři sekundy.
Vědci z londýnské univerzity tvrdí, že jsou to právě rychle se vyvíjející technologie, které mění naše vnímání času. Navíc pokud nemáme kontrolu nad událostmi, jež se kolem nás dějí, zrychlí se naše vnitřní počítadlo a my tak máme pocit, že čas utíká pomaleji. Co to přesně znamená? Při pomalém načítání oné internetové stránky nám pět sekund připadá jako deset.
Kvůli tomuto neustálému vnitřnímu napětí a nespokojenosti, že věci nejdou tak rychle, jak bychom si představovali, se stáváme stále impulzivnějšími. A nemusíme pro to mít žádný objektivní důvod. Pokud tedy za takový důvod nepovažujeme to, že se nám nenačítá web nebo paní v obchodě dává nákup do tašky na náš vkus moc pomalu.
Zkuste se příště u té zamrzlé stránky radši zhluboka nadechnout a vzpomeňte si, jak internet „létal“ před deseti patnácti lety… A pravdivě si odpovězte na otázku, kam tak moc pospícháte. Na další webovou stránku?