Kdo a kdy si má dát pozor
Syndromem vyhoření jsou nejvíce ohrožení ti, kdo pracují s jinými lidmi. Náchylnější jsou pak workoholici a perfekcionisté. V rané fázi se vyhoření může začít projevovat popudlivostí, neochotou bavit se s lidmi, častějšími mezilidskými konflikty apod. Přidávají se i potíže se spánkem, je možné zvýšení krevního tlaku a syndrom bývá doprovázen celkovou větší únavou organismu.
Pokud jste tedy byli ještě před půl rokem nadšeným zaměstnancem a nyní vás rozčílí každé zazvonění telefonu, měli byste zbystřit. Nejenže nejspíš začíná trpět kvalita vaší práce, ale navíc vám v pozdějších fázích hrozí stadium naprosté letargie.
Jak vyhoření předejít
Nejdůležitější je mít vždy dobře zorganizovaný čas. Neřešit v práci několik úkolů najednou a co nejvíce věcí mít naplánovaných. Důležité proto je naučit se v práci odmítat další úkoly, pokud víte, že je stihnete jen při maximálním nasazení a přesčasech. A samozřejmě si chraňte svůj volný čas, ve kterém dělejte jen to, co vás baví. Ať už je to sport, rodina nebo třeba procházky se psem.
Co když na sobě pozoruji příznaky vyhoření
Pokud si začnete uvědomovat první příznaky vyhoření, je dobré přehodnotit svůj přístup k životu. Nemusíte zrovna dávat výpověď a stěhovat se doprostřed lesů daleko od lidí. Nejprve pomůže třeba vypnutí služebního telefonu po pracovní době a vyčlenění pravidelného volného času na vaše koníčky. Určitě ale syndrom vyhoření nepodceňujte, protože může mít pro váš život opravdu nepříjemné důsledky. Pokud se vám nepodaří zahnat první příznaky, určitě se obraťte na odborníka.