Jedním z hormonů klíčových pro pocit štěstí je serotonin. Patří k nejzákladnějším neurotransmiterům, přenašečům nervových vzruchů. Pokud chcete přistoupit k řešení zimního splínu racionálně a vzít ho sami do svých rukou, nejlepší cestou je úprava jídelníčku tak, aby prospíval právě hladině serotoninu.
1.Neomezujte tuky
Přísná novoroční dieta s vyloučením tuků je nejlepší cestou ke špatné náladě. Tuky jsou totiž pro dobrou náladu a zdraví obecně potřebné, jen je potřeba vybírat ty správné. Třeba takové, jako je olivový olej nebo olej z lněného semínka. V prodejnách zdravé výživy najdete i zajímavou nabídku olejů z různých ořechů. Každý chutná trochu jinak, a jestli jste s nimi zatím neměli tu čest, rozhodně je vyzkoušejte.
2.Přihoďte vápník a hořčík
Pokud nefandíte mléčným výrobkům, které jsou zdrojem vápníku, přidejte do jídelníčku mák, sezamová či slunečnicová semínka a ořechy, jež jsou navíc také vydatným zdrojem hořčíku. Oba tyto minerály jsou pro produkci serotoninu důležité.
3.Béčko není žádné béčko
Asi víte, že pro nervovou soustavu je z vitaminů klíčový vitamin B. Sice můžete občas proložit jídelníček tabletkou B-komplexu, ale dbejte i na stravu bohatou na tento vitamin, jako je celozrnné pečivo, zelená zelenina, luštěniny a vaječný žloutek.
4.Jezte ryby
Ryby, například losos či tuňák, způsobí, že se ve vás bude hormon štěstí cítit jako ryba ve vodě. Losos obsahuje také příznivé nasycené kyseliny a je ideálním zimním pokrmem. A navíc je zdrojem L-tryptofanu, ze kterého si organismus umí serotonin vyrobit.
5.Bílkoviny jsou základ
Častým stravovacím prohřeškem je upřednostňování sacharidů (sem patří i pečivo a většina příloh) před bílkovinami. Bez bílkovin přitom ostrouhá jiný důležitý hormon štěstí – dopamin. V zimě tedy zvyšte dávky i četnost bílkovin ve stravě, klidně i k snídani. Jejich zdrojem je převážně maso, ale pokud se mu vyhýbáte, můžete si dopřát vajíčka, mléčné výrobky nebo luštěniny.