Společné stolování pomáhá dětem vybudovat si správné stravovací návyky. Způsob, jakým se stravujeme v dospělosti, jsme si totiž do značné míry osvojili právě už v dětství. Pokud si děti zvyknou, že je normální rychle zhltnout u televize cokoli, co je zrovna po ruce, pravděpodobně jim takový přístup ke stravování zůstane. Proto je důležité zvykat své potomky na přípravu zdravého jídla z primárních surovin, které potom sní celá rodina pospolu v klidu a pohodě.
V dnešní uspěchané době plné stresu si mnozí ani nenajdou chvilku, aby si se svou rodinou pořádně promluvili. Během stolování a samotné přípravy jídla je na rozhovor s dětmi či partnerem ideální příležitost. Bohužel dnes většina z nás nemá času nazbyt, i tak si ale můžeme dopřávat alespoň rodinné večeře. Poradíme vám, jak jim udělat místo i v tom nejnabitějším rozvrhu a zároveň zachovat jejich přínos pro vaše vztahy a zdraví:
- Zvolte jednoduché, na přípravu nenáročné pokrmy, s nimiž vám mohou ostatní členové rodiny pomoci. Připravte třeba zeleninový salát, uvařte těstoviny s pestem, zeleninovou polévku nebo grilované ryby či drůbeží maso s nějakou lehkou přílohou.
- Během společného stolování se vzdejte mobilních telefonů. Soustřeďte se jen na jídlo a na rozhovor se svými blízkými. Přestaňte aspoň na chvíli kontrolovat pracovní e-mail a novinky na sociálních sítích.
- Poslouchejte pozorně, co vaši blízcí říkají. Možná se vám tahle rada zdá banální, ale je skutečně důležitá. Po náročném dni v práci máme občas tendenci poslouchat jen zběžně –jedním uchem tam a druhým ven. Odpovídáme jednoslovným „hm“ a vlastně ani pořádně nevíme, o čem je řeč. Úspěšná konverzace se však zakládá na naslouchání! Zkuste se během společné večeře skutečně soustředit, možná budete výsledkem sami překvapeni.